Bugün:24 Ocak 2021 Pazar
Son Dakika
[14:56] Haci Bozkurt’un ismi Kahta’da yaşayacak [15:53] Başkan Çatan: Esnafa en az 20 bin TL faizsiz kredi desteği verilmelidir [15:51] Ataşehir Belediyesi’nden Kahta Belediyesi’ne kitap desteği [16:55] Milletvekili Toprak, Kahta’da çeşitli temaslarda bulundu [16:53] Kimyasal atık köylüleri endişelendiriyor [14:51] Kahta-Diyarbakır yolunda kaza: 4 yaralı [14:44] Karakuş Tümülüsü’nde Kahtalıların kar keyfi [14:42] Kahta'da kar yağışı nedeniyle 32 köy yolu ulaşıma kapandı [11:31] Kahta’da sis ulaşımı olumsuz etkiledi [11:29] Kahta Belediyesi'nden Yazar Şahinder Öncü Fırat’a destek
Kahta’da 21 yıllık kan davası sona erdi
 
Kahta’da 21 yıllık kan davası sona erdi
11.1.2021 16:25:43
Şevket BOZKURT/ KAHTA (Adıyaman), (DHA) - ADIYAMAN’ın Kahta ilçesinde Can Ailesi’nin kendi içindeki 21 yıllık kan davası, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ın iki tarafı barıştırmasıyla sona erdi.
Facebook
 


Kahta’da 21 yıl önce başlayan ve bugüne kadar 3 kişinin öldüğü aile içi kan davası düzenlenen barış töreni ile sona erdi. Koronavirüs nedeniyle bir kafenin bahçesinde pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenen törene Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kahta Kaymakamı Abdil Koç, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, protokol üyeleri ve Can Ailesi’nin fertleri katıldı.

Törende açılış konuşmasını Kahta Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Turan yaptı. Turan, konuşmasında; “İlk başta katılımızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bu anlamlı günde özellikle Belediye Başkanımız İbrahim Yusuf Turanlı’nın çalışmaları ve Valimiz Mahmut Çuhadar’ın da destekleri nihayetinde 21 yıllık kavgayı sona erdirdik. Allah hepinizden razı olsun, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yıllar önce başlamış olan bir olayın bu güzel günde bitirilmesi adına başta Valimiz Mahmut Çuhadar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiğini ifade eden Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ise, yaptığı konuşmasında; “Gönül arzu eder ki böyle olmasaydı ama ne yazık ki zamanında oldu. Gençler böyle bir olayın devam etmesinin manasız olduğunu ifade ederek, bugün böyle bir ortam yaratmamıza vesile oldular. İlçemizde bu şekildeki küskünlüklerin kalkması bizleri mutlu etmektedir. Yıllardır süren bir husumet bugün katkısı olan herkesin vesilesi ile bitmiş olacak. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum ve sağduyulu düşüncelerinden dolayı da iki tarafa da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Bugün burada güzel bir vesile ile toplandıklarını ifade eden Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise, yaptığı konuşmasında; “Can Ailesi’nin kendi içinde kendi aralarında sürdürülen anlaşmazlık tarafların, belediye başkanımızın, kaymakamımızın araya girmesiyle tatlıya bağlanması ziyadesiyle memnun etmiştir. Burada bulunmaktan ben çok memnunum. Çünkü bizim dinimiz de, bizim inancımız da hayırda yarışmayı bize emrediyor. O yüzden böyle bir hayır işinde elbette burada bulunmak, buna bir mevzu olsun katkıda bulunmak bizim için son derece sevindirici ve memnuniyet vericidir. Bu arkadaşların anlayışından, hoşgörüsünden ötürü her iki tarafa da çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Bu anlaşmanın sağlanmasında emeği geçen diğer taraflara, başkanımıza, başkan yardımcımıza, kaymakamımıza, emniyetimize ve jandarmamıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah daim etsin. Çünkü hayırda yarışmak lazımdır. Hayırda yarışın, hayırda yarışacağız. Anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp affetmek ulvi ve yüce bir duygudur. Kin tutmak ne kadar sıkıntılıysa affetmek de o kadar yüce ve ulvi bir duygudur” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi. Daha sonra iki tarafı temsilen gelen Fahri Can ve Bedir Can’a Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar tarafından Kur’an-ı Kerim hediye edilerek küskünlükleri sona erdirildi.

 

 

 

 

 

 Bu haber toplam 111 defa okunmuştur

YORUM EKLE

Adınız

Yorum

YORUMLAR


Anket
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi %53 97
İyi %9 17
Orta %7 13
İdare Eder %30 55
Gazete Manşetleri

Çok Okunanlar

 

Hava Durumu
Havadurumu

 

Namaz Vakitleri

                          

Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz

Şevket BOZKURT
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü