Bugün:21 Ağustos 2019 Çarşamba
Son Dakika
[10:39] AK Parti'den Muhtar Derneklerine Ziyaret [10:37] Alagöz, Kahta Halk Eğitimi Merkezi’ni Ziyaret Etti [10:33] Tutdere, Kahta’da Muhtarlarla Buluştu [19:06] AK Partili Ahmet Aydın’ın Acı Günü [15:13] Kahta 02 Spor Kulübü Yarı Yolda Kalmasın [12:03] Başkan Turanlı’dan Kahta 02 Spor Kulübü’ne Tam Destek [10:07] Toprak’tan Eğitim Yılı Sonu ve YKS Sınavı Mesajı [17:54] Kahta’da Yaz Spor Okulu Açıldı [15:16] Başkan Aslan, Engellileri Sevindirmeye Devam Ediyor [13:02] Bocce’de Kahta Türkiye Üçüncüsü Oldu
Başkan Turanlı, Güven Tazeledi
 
Başkan Turanlı, Güven Tazeledi
2.2.2019 17:29:57
Kahta Ziraat Odası Başkanlığı’nın 8. Olağan Kongresi yapıldı. Kongrede tek liste halinde seçime giren Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, güven tazeleyerek tekrar başkan seçildi.
Facebook
 

Savcı Düğün Salonu’nda düzenlenen kongreye Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Sayın M. Sali Şahan ve yönetimi, Adıyaman Çokubirlik Başkanı Şahin Sümer, Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven, Kahta Badem Birliği Başkanı M. Sena Yıldırım ve yönetimi, Şoförler Cemiyeti Başkanı Mustafa Turanlı ve değerli çiftçiler katıldı.

Kahta Ziraat Odası 8. Olağan Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan Fatin Rüştü Zorlu Turanlı: “Kahta Ziraat Odası, oda başkanlığı seçimine katılımınızdan dolayı hepinize içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan 4 yıl önceki açılış konuşmamda Kahta’da tarımla uğraşan kesimlerin sorunları ile ilgili bazı beyanatlarım olmuştu. Bu gün bahsettiğim sorunların birçoğunun halen geçerliliğini koruduğunu üzülerek görüyorum. Özellikle cazibeyle sulama, elektrik fiyatlarının ve desteklerinin istenilen düzeyde olmayışı bu sorunların başında gelmektedir. Zamanınızı almamak adına bilinen sorunları burada tekrar etmek istemiyorum. Bu dört yıllık süreç içerinde Kahta Ziraat Odası olarak;

- İlçemiz için çok önemli olan badem işleme tesisinin kurulumunda, başta vekillerimiz olmak üzere, Tarım ve Orman il- İlçe Müdürlüklerimiz, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü, GAP Başkanlığı, Kahta Sert Kabuklu Meyve Yetiştiriciler Birliği ve konunun muhatapları ile yaptığımız görüşmeler sayesinde ilçemizde Badem İşleme Tesislerinin kurulmasını katkı sağladık. Emeği geçen herkese badem üreticilerimiz adına teşekkür ederiz.

- GAP- TEYAP ile yapmış olduğumuz protokolle 4 köyde 10’ar dekarlık alanlarda farklı sebze türlerinin demonstrasyon çalışmalarını ve teknik desteklerini yaptık.

- Bu protokol çerçevesinde birçok üreticimizi, ülkenin farklı yerlerinde modern üretim bahçelerinin yerinde görülmesi amacıyla teknik geziler düzenlenmesini sağladık. Özellikle modern bağ tesisleri hakkında ayrıntılı eğitimlerle yerinde uygulamalı geziler düzenledik. Yeni tarım uygulamaları hakkında üreticilerimizi bilinçlendirmek adına Tarım Fuarlarına katılımını sağladık.

- Kahta Badem Birliği ve Adıyaman Araştırma Enstitüsü ile birlikte, Badem yetiştiriciliği ve üretimlerle ilgili sorunlar konusunda eğitim çalışmaları düzenledik.

- Tütün alımı ile ilgilenen 4 firmanın temsilcileri ile üreticilerimizi bir araya getirerek, üreticimizin mağdur olmayacağı bir fiyatla, ürünlerinin satışı konusunda mutabık kalınmasını sağladık. Organik tütün tarımı konusunda gerekli girişimlerde bulunduk.

- Kahta Kaymakamlığı ve Kahta Ziraat Odası ile ortaklaşa hazırlanan ve GAP idaresi tarafından desteklenen proje ile 10 köyde 10’ar dekarlık yağlı zeytin kapama bahçesi kurulmasını sağlanmıştır.

- GAP Başkanlığı’na başvuruda bulunarak, Odamızın en üst katında çok amaçlı modern bir eğitim- toplantı salonunu üreticilerimizin hizmetine sunduk.

-  Kahta Ziraat Odasına GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yaptırılan GAP Çok Amaçlı Eğitim Salonunda 2017-2019 yılları arasında farklı konularda 18 eğitim düzenlenmiştir. Düzenlenen bu eğitimlerle 705 çiftçiye bilgilendirme yapılmıştır.

- Odamıza bağlı olarak çalışan Tarımsal Danışmanlarımız ve Teknik Personelimiz yılda ortalama 60 köy gezisi yaparak, 2000 çiftçimize teknik destek sağlamış ve sorunlarını çözümleri konusunda gerekli yönlendirmeleri yaptık.

- Ayrıca, Adıyaman’da düzenlenen Tarım Fuarında stand kurarak çiftçilerimizin sorunlarını yüz yüze görüşerek, çözüm önerilerini paylaşma fırsatı bulduk.

Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Katılımcılar,

Yukarıda saydığım asli görevlerimiz dışında üreticilerimizin mağdur olmamaları ve rekabet güçlerini arttırmak adına, gerek yerel yöneticiler, gerekse politikacılarla sürekli iletişim halinde olduğumuzu ve sorunlarımızın çözümü konusundaki taleplerimizi her zaman canlı tutmaktayız. Ancak ülkemizin bulunduğu bu zor koşullarda elimizden geldiği kadar üretimimizi ve kalitemizi arttırmak durumundayız.

Bu bilinçle önümüzdeki 4 yıllık süreç içerisinde;

- Meyve bahçesi tesis kurulum çalışmalarını arttırmak. Bahçe kuracak üreticilerimize uzun vadeli kredi sağlanması için çalışmalarda bulunuyoruz.

- Sebze ve Meyve üretimlerini özendirmek ve bunların satışı konularında üreticilerimizi yönlendirmek,

- Bağcılık, Nar, Zeytin üretim alanlarının modernize edilmesi, yeni kapama bahçelerinin kurulması ve Badem işleme tesislerinde olduğu gibi, ürünlerin işlenmesi için gerekli alt yapıların oluşturulmasını sağlamak,

- Mevcut tarımı yapılan tarla ürünlerindeki verim artışları için teknik ve eğitim desteklerini arttırmak,

- Paketleme, temizleme ve ürünlerin muhafazası için soğuk hava depolarının kurulması için girişimlerde bulunmak ana hedeflerimiz içerisinde yer alacaktır.

Sayın meslektaşlarım 8.’sini yaptığımız Kahta Ziraat Odası Başkanlığı seçiminde sizlerden alacağım destekle, hedeflerimize daha kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.

Şimdiden Kahta Ziraat Odası Başkanlığı seçiminin hayırlara vesile olmasını dilerim. Hepinizi en içten saygılarımla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Kongrede tek liste olarak seçime giden mevcut başkan Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, tüm delegelerin desteğini alarak yeniden Kahta Ziraat Odası Başkanlığı’na seçildi.

Haber: Şevket Bozkurt

 

 

 Bu haber toplam 380 defa okunmuştur

YORUM EKLE

Adınız

Yorum

YORUMLAR


Anket
Yeni sitemizi nasıl buldunuz?
Çok İyi %53 86
İyi %10 16
Orta %7 12
İdare Eder %29 47
Gazete Manşetleri

Çok Okunanlar

 

Hava Durumu
Havadurumu

 

Namaz Vakitleri

                          

Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilse dahi kullanılamaz

Şevket BOZKURT
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü