1. HABERLER

  2. KAHTA
  3. Başkan Çatan: “Esnafımıza 20 bin lira faizsiz kredi verilmeli”
Başkan Çatan: “Esnafımıza 20 bin lira faizsiz kredi verilmeli”

Başkan Çatan: “Esnafımıza 20 bin lira faizsiz kredi verilmeli”

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde Yeni Kahta Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Çatan, esnafa yapılan destekler konusunda açıklamalarda bulundu..

A+A-


Yeni Kahta  Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Çatan, esnafa yapılan destekler konusunda yaptığı açıklamasında, hükümetin pandemiden dolayı esnafa 25 bin lira desteğinin olduğunu, 1 yıldır çekilen kredilerin ise ertelendiğini anımsattı.

"Yeni Kahta Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak esnaflarımızın yanındayız"

Cumhurbaşkanının son açıklamasında esnafın kredilerinin ertelendiğini ancak 1 yıl ödemesiz 20 bin liralık faizsiz kredi verilmesinin gerektiğini aktaran Çatan, şöyle devam etti: "Tabi ki biz esnaf olarak esnaflarımızın bu pandemi döneminde faizsiz bir paranın verilmesi gerektiğini düşünüyorduk, tabi taleplerimiz içerisinde bunlar da vardı. En azından esnafa 1 yıl ödemesiz 20 bin lira faizsiz kredi verilmesi gerekiyordu. Çünkü esnaflarımız arasında kıraathaneler, kafeterya, lokanta gibi işletmeler bir yıla yakındır kapalı. Bunun dışından düğün salonları ve yemek şirketleri de kapalı.

Bu esnaflarımızın kiraları var, çekmiş oldukları kredileri var. Devletimizin bunlara 20 bin lira faizsiz bir kredi desteğinde bulunması gerekiyor diye düşünüyoruz. Tabi ki bu esnaflarımız hakkında hem esnaf odamız ve hem de kooperatif olarak biz taleplerimizi yetkililere ilettik. Yine de devletimizden Allah razı olsun, pandemi döneminde 25 bin lira esnafa sağladığı bir kredi var. Gelir kayıp desteği, kira desteği yardımı yapıldı. Kredi konularında odamız olarak esnaflarımızı bilgilendirdik ve müracaatlarını yaptırdık. İnşallah bu pandemi döneminde bu hastalıktan kurutuluruz. Bizler Yeni Kahta  Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi olarak esnaflarımızın yanındayız" dedi.

Şevket Bozkurt (Kahta DHA)