1. HABERLER

  2. EĞİTİM
  3. Adıyaman Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu yaşandı
Adıyaman Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu yaşandı

Adıyaman Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu yaşandı

Adıyaman Üniversitesi lisans ve ön lisans programlarının 3715 mezun adayı için düzenlenen 2023-2024 akademik yılı mezuniyet töreni il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi..

A+A-

 

Adıyaman Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleşen törene Adıyaman Valisi Dr. Osman Varol, Adıyaman Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Keleş, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Hikmet Uz, Besni Belediye Başkanı Reşit Alkan, Kâhta Belediye Başkanı Mehmet Can Hallaç, Çelikhan Belediye Başkanı Mahmut Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Aydın, Prof. Dr. Selcen Yüksel Perktaş, Genel Sekreter Doç. Dr. Mahmut Gürsoy, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Harun Tekin, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Şirik, ATSO Başkanı Mehmet Torunoğlu, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, Baro Başkanı Av. Bilal Doğan, kurum müdürleri, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Mezun adaylarının kortej yürüyüşü ve programlarının tanıtılması akabinde başlayan tören, alandaki yerlerin almasının ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmaları ile devam etti.
Programda, mezun adaylar adına konuşan eğitim fakültesi birincisi Kübra Mama, Adıyaman Üniversitesi’nin bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirterek: “Heyecanla başladığımız, kendimizi geliştirerek ve değiştirerek mensubu ve mezunu olmanın haklı gururunu yaşadığımız Adıyaman Üniversitesi’nin bu kutlu gününde, sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitim sürecimizde bizlere rehberlik eden, bilgi ve deneyimleriyle bizleri aydınlatan, destek ve sabırlarıyla her zaman yanımızda olan değerli hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Zorlu eğitim sürecimizde her zaman yanımızda olan, bizleri destekleyen ve bizler için hiçbir fedakârlıktan kaçmayan ailelerimize de teşekkürü bir borç biliyoruz. Yemeyip yediren, giymeyip giydiren ailelerimiz. Bugünkü başarımızı, onların sevgisi ve desteği mümkün kıldı. Yaşadığımız sevincin yanı sıra, yüreklerimizin bir köşesinde tarifsiz bir hüznün izleri de ne yazık ki mevcut. Bu sene bizimle birlikte mezun olması gereken ancak 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz arkadaşlarımız, canlarımız var. Onları da buradan sevgi, özlem ve rahmetle anmak istiyorum. Anıları her zaman kalbimizde yaşayacak! Bu arkadaşlarımızın ailelerine, sevdiklerine bir kez daha başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Hayalleri, hayallerimizde yaşayacak ve anılarını canlı tutmak için çalışacağız. Ruhları şad, mekânları cennet-i ala olsun. Adıyaman Üniversitesi’nin mensubu olmanın bizlere yüklediği büyük sorumluluğu da unutmayacağız. Eğitimin ışığını gittiğimiz her yere taşıyarak, topluma faydalı bireyler olmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.
2023-2024 akademik yılı mezuniyet töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Keleş, öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade etti.
Konuşmasına 6 Şubat depremlerinde vefat eden üniversite öğrencilerini ve çalışanlarını yâd ederek başlayan Rektör Keleş: “Bugün burada pırıl pırıl gençlerimizi uğurlayarak hayata atılmalarına tanık oluyoruz. Bir yanıyla da buruk bir mezuniyet heyecanı yaşıyoruz. 6 Şubat felâketleri nedeniyle hayatının baharında olan birçok öğrencimizi, evladımızı; idari ve
akademik personelimizi kaybettik. Depremlerde yitirdiğimiz ve hatıraları her daim yüreğimizde yaşayacak tüm kayıplarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.
Rektörlük görevine, depremin bıraktığı enkazın gölgesinde başladığını belirten Rektör Keleş: “Göreve geldiğimiz günden bu yana üzerimize çöken acıyı umuda çevirmek için durmadan çalıştık. Ağır hasarlı binaların yıkımı, onarılabilecek durumda olanların tadilâtları, aksayan hizmetlerin öğrencilerimize ve şehir halkına yeniden sunulabilmesi, yüz yüze eğitimin kısmen başlaması, kampüsün yeniden canlı bir yaşam alanına dönüşmesi önceliklerimiz oldu. Buna bağlı olarak depremde hasar alan; 5 fakülte binamızı, 2 meslek yüksekokulu binamızı, enstitü binamızı ve 2 laboratuarımızı hızla onardık” şeklinde konuştu.
Rektör Keleş ayrıca, öğrencilerimize maddi destek sağlamak amacıyla burs kampanyası başlatan Adıyaman Üniversitesi Destekleme Vakfı Başkanı Mustafa Dicle’ye, yönetim kuruluna ve bağışta bulunan tüm hayırseverlere teşekkür etti.
Adıyaman Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlere seslenen Rektör Keleş: “Etik ve akademik ilkeleri gözeterek, öğrencilerimizi erdem ve bilgiyle donattığınız için sizlere teşekkür ederim. TÜBİTAK, GAP İdaresi, Erasmus, İpek Yolu Kalkınma Ajansı’na proje sunan ve aynı zamanda akademik çalışmalarına hız kesmeden devam eden akademisyenlerimize teşekkür ederim. Üniversitemizin en büyük güçlerinden biri kendini üniversitemize, öğrencilerine ve çalışmalarına adayan akademisyenlerimizdir. Tüm emekleriniz için teşekkür ederim” dedi.
Mezun olan öğrencilerin ailelerine teşekkür eden Rektör Keleş: “Büyük emeklerle yetiştirdiğiniz evlatlarınızı donanımlı, hedefleri olan, cesur, vatanına ve milletine hayırlı bireyler olarak üniversitemizden uğurluyoruz. Sizler gibi bizler de onlarla iftihar ediyoruz. Bundan sonra yapacaklarını gururla izleyeceğiz” dedi.
Mezun olan öğrencilere de seslenen Rektör Keleş: “Hayatınızın önemli bir eşiğindesiniz. Kendi bilgi, erdem ve görgünüzle varlığınızı çalışma hayatında da göstermenizin zamanı geldi. Donanımınız en büyük farklılığınız olacaktır. Sizlere güveniyoruz, sizleri gönül rahatlığıyla üniversitemizden uğurluyoruz. Biliyoruz ki nerede olursanız ve ne işle meşgul olursanız olun daima bilimi, hakkı, hukuku gözetecek sevgi ve barışı savunacaksınız. Başarılarınız üniversitemizi gururlandıracaktır. Bundan sonra da müjdeli haberlerinizi sevinçle izleyeceğiz. Bugünlere gelmenize vesile olan evvela aileleriniz ve devletimizdir. Hayatınız boyunca Rabbinize şükrü, ailenize saygıyı ve devletinize olan sadakati hiçbir zaman unutmayın. Başarılı olmak için azmedin, denemekten vazgeçmeyin. İnanıyorum ki, bugünkü başarınız gibi hayatınızın geri kalanında da başarılı olacaksınız. Yolunuz, bahtınız açık; mezuniyetiniz hayırlı olsun. Gözlerinizden öpüyorum” dedi.
Prof. Dr. Keleş, konuşmasının son bölümünde Adıyaman Üniversitesi’nin 6 Şubat depremleri sonrası toparlanma sürecindeki desteklerinden dolayı yetkili kurum, kuruluş ve yöneticilerine teşekkür etti. Rektör Keleş: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletimizin tüm kurum ve kuruluşları ile yöneticilerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Aydın’a, Sayın Valimiz Dr. Osman Varol’a, ilimizin değerli milletvekillerine, önceki dönem belediye başkanımız Sayın Dr. Süleyman Kılıç’a, yeni dönem belediye başkanımız Sayın Abdurrahman Tutdere’ye ve 2006 yılından beri üniversitemize hizmet etmiş tüm rektör hocalarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Protokol konuşmaları ve mezuniyet kütüğüne öğrenciler tarafından plaka çakılmasının ardından Adıyaman Üniversitesi lisans ve ön lisans bölüm ve programlarının birincilerine plaket ve hediyeleri takdim edildi.
Tören, belge dağıtımının ardından mezun adaylarının hep birlikte kep atmaları ve Adıyamanlı Sanatçı Latif Doğan konseri ile son buldu.
Haber: Şevket Bozkurt