1. HABERLER

  2. SPOR
  3. Kürek yarışçıları madalyalarını Perre Antik Kenti’nde aldı
Kürek yarışçıları madalyalarını Perre Antik Kenti’nde aldı

Kürek yarışçıları madalyalarını Perre Antik Kenti’nde aldı

Adıyaman Valiliği, Türkiye Kürek Federasyonu, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen ve Besni İlçesi Kızılin Köyü’nden başlayarak, Damlıca Köyü’ne kadar olan 42 kilometrelik mesafede gerçekleştirilen “Commagene Rowing Marathon” yarışları Perre Antik Kenti’nde düzenlenen madalya töreni ile sona erdi..

A+A-

“Commagene Rowing Marathon” yarışlarında Azerbaycan, Moldova, Malta ve Türkiye'den yaklaşık 100 sporcu madalya için performanslarını sergileyerek madalya için kürek çekti.

Türkiye’de ilk kez Besni ilçesi Kızılin mevkiinde Fırat Nehri üzerinde gerçekleştirilen “Commagene Rowing Marathon”  yarışlarına katılan sporcular olimpik 4x ve 1x sınıflarında 42 kilometre, C4x+ (Deniz Küreği) sınıfında ise 21 kilometre (yarı maraton) uzunluğundaki parkurda yarışarak madalya almaya hak kazandı. 
Perre Antik Kenti’nde düzenlenen madalya törenine Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, Vali Yardımcısı Muhammed Tugay, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Ferdi Erbakıcı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Alkayış, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş ve sporcular katıldı. 
18-20 Kasım tarihleri arasında düzenlenen kürek maratonu ile Adıyaman’ın bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Bu maratonu 4 ülkeden 100 sporcumuzun katılımıyla başarıyla gerçekleştirdik. Adıyaman’a atandığımız ilk günden bu yana amacımız Adıyaman’ı bu tür etkinliklerle dünyaya en güzel şekilde tanıtmaktır. Adıyaman’daki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu her gün bira kez daha idrak ediyoruz. Adıyaman büyük bir su havzasının kenarında olan bir ilimiz. Hal böyleyken neden burada su sporlarını geliştirmeyelim. Bu organizasyonun Adıyaman’da düzenlenmesi noktasında gözümüzü ve ufkumuzu açan Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı’na teşekkür ediyorum. Buradan hareketle Türkiye Gençler Kürek Şampiyonası’nı Gölbaşı ilçemizde gerçekleştirdik. Bu bir ilkti. Kürek sporları konusunda 2023’te de daha büyük hedeflerimiz var. İnşallah önümüzdeki bahar aylarında Büyükler Kürek Şampiyonası’nı ilimizde gerçekleştireceğiz.  Dün Besni ilçemize bağlı Kızılin Köyü Fırat Nehri üzerinde gerçekleştirdiğimiz maratonu önümüzdeki yıl cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla ‘100. Yıl Maratonu” adıyla çok daha ses getirecek ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Türkiye kürek maratonunun Adıyaman’da düzenlenmesinde emek veren Türkiye Kürek Federasyonu başta olmak üzere İpekyolu Kalkınma Ajansı’na, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile değerli sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
 Yapılan konuşmaların ardından Vali Mahmut Çuhadar ve protokol üyelerinin katılımıyla sporculara tarihi Perre Antik Kenti’nde düzenlenen törenlerle madalyaları takdim edildi.
2000 yıllık Commagene Medeniyeti’ne ait 5 büyük yerleşim yerinden biri olan tarihi Perre Antik Kenti’ndeki madalya törenlerinin ardından tüm sporcular ve protokol üyelerine Adıyaman’ın marka tatlarından çiğköfte ve yerel tatlılar ikram edildi.  
Yurt içinden ve yurt dışından gelen tüm sporcular daha sonra tarihi Perre Antik Kenti’ne ait ören yerini gezerek hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Haber: Şevket Bozkurt