1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Ünlü Rus Ressam Aleksandr Shadrin Nemrut'ta
Ünlü Rus Ressam Aleksandr Shadrin Nemrut'ta

Ünlü Rus Ressam Aleksandr Shadrin Nemrut'ta

Dünya çapında ün yapmış Rus Ressam Aleksandr Shadrin eşiyle birlikte geldiği Nemrut Dağı’na hayran kaldığını ifade etti..

A+A-

 

Kendi sergisi için Ankara'da bulunduğu süreyi değerlendirerek yıllardır hayalini kurduğu Nemrut'ta; yanında Tataristan vatandaşı olan ressam ve sanat proje organizatörü Aygül Okutan ile birlikte gelen ünlü ressam Aleksandr Shadrin, yaptığı açıklamada; “Yıllardır Nemrut'ta gelme hayaliyle zaman kolluyordum. Orta okul yıllarında Mezopotamya ve Kommagene’ye büyük ilgi duydum. Ankara’daki sergimden iki günümü Nemrut'ta ayırdım. Bu mevsimde Nemrut'ta çıkmak başka bir duygu, bambaşka bir güzellik” dedi.
Shadrin; “Nemrut için o kadar yoğun bir duygu var ki içimde, sakin düşünmem, neler yapabilirim, ne zaman başlamalıyım ve yapacağım çizimleri nerede sergilemem gerekir ki kommageneye maksimum katkı sağlasın” diye duygularını dile getirdi.
Türkiye, Rusya ve Tataristan arasında sanat organizatörlüğü yapan tek kişi olan Aygül Okutan ise, yaptığı açıklamada; “Geçen yıl Nemrut'taki Antiochos ve kartal heykellerinin çizimini yaptım. Bu gelişimiz detaylı bir program çerçevesinde Nemrut'ta çizimler yapmak ve görkemli şekilde sergilemektir” dedi.
Ünlü Rus Ressam Aleksandr Shadrin ve eşi Liliya Devletshina; “Nemrut bizim için yılların hasreti idi. Geldik, mutluyuz” dediler.
Haber: Şevket Bozkurt