1. HABERLER

  2. EKONOMİ
  3. Çiftçiler bir hayal kırıklığı da pamukta yaşadı
Çiftçiler bir hayal kırıklığı da pamukta yaşadı

Çiftçiler bir hayal kırıklığı da pamukta yaşadı

Pamuk fiyatını geçen yıl 21 TL olarak açıklayan Çukobirlik’in bu sene baş fiyatı 18.5 TL olarak açıklaması pamuk üreticisi çiftçilere hayal kırıklığı yaşattı..

A+A-

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı yaptığı açıklamada, son derece stratejik bir ürün olan pamuğun, lifinden çiğidine kadar her unsurunun farklı sektörler için ham madde olduğunu söyledi.

Bu kadar öneme sahip pamuk fiyatını geçen yıl 21 TL olarak açıklayan Çukobirlik’in bu sene baş fiyatı 18.5 TL açıklamasını üreticilerin hayretle karşıladıklarını vurguladı.
Girdi maliyetinin geçen seneye oranla yüzde 100’ün üzerinde artış olduğunu belirten Başkan Turanlı; “Buna karşılık pamuk fiyatının geçen seneye oranla düşük açıklanması çiftçi de hayal kırıklığı yaratmıştır. Pamuğun maliyeti 17.5 iken Çukobirlik nasıl olur da 42 randıman baş fiyatı 18.5 TL açıkladı. Bu fiyat pamuk üreticisinin iflasına yol açacak” ifadelerini kullandı.
Pamuğun, hem yağ hem tekstil hem de yem sanayisinin ana ham maddesi olduğunu anımsatan Başkan Turanlı, “'İstihdam kaynağı, katma değeri yüksek bir bitki ama fiyatından ve yüksek girdi maliyetlerinden dolayı çiftçilerimiz başka ürünlere yönelecek. Bunun önlenmesi için üreticiye verilen pamuk destekleme priminin 1.60 TL'den 5 TL'ye yükseltmesi gerekiyor” dedi.
Haber: Şevket Bozkurt