1. HABERLER

  2. GÜNDEM
  3. Ziraat odalarından hububat taban fiyatlarına tepki
Ziraat odalarından hububat taban fiyatlarına tepki

Ziraat odalarından hububat taban fiyatlarına tepki

Adıyaman il ve ilçe ziraat odaları başkanları bir araya gelerek, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat taban fiyatını açıklamasının ardından bir basın açıklaması yaparak, açıklanan fiyata tepki gösterdiler..

A+A-

 

TMO, 2024 hububat alım fiyatlarını açıkladı. TMO makarnalık buğday için ton başına 10 bin, ekmeklik buğday için ton başına 9 bin 250 ve arpa için ton başına 7 bin 250 lira ödeme yapacak.
Adıyaman'da il ve ilçe ziraat oda başkanları ile çiftçiler bir araya gelerek açıklanan fiyata tepki gösterdi. Adıyaman'daki oda başkanları adına konuşan Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yaşar Özkan, “Tarım Bakanlığımızın açıklamış olduğu 2024 yılı hububat fiyatları bizleri şoke etmiş, beklentimizin oldukça altında kalmıştır. 2023 yılında 7.000 TL olan arpa 2024 yılında 7.250 TL olarak açıklanarak % 4 oranında artış getirilmiş, ancak bu artış maliyetinin bile oldukça altında kalmıştır. Yine 2023 yılında 8.250 TL olan ekmeklik buğday 2024 yılında 9.250 TL olarak açıklanmış, primiyle beraber yaklaşık % 20 civarında artış getirildiği görülmüştür.
Geçen yıla oranla girdilerdeki tüm kalemlerde % 100’lere varan artışların olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bunca olumsuzluğa rağmen üretime devam eden bizlerin emeklerinin bu şekilde değerlendirilmesi üretimi baltalamaktan başka bir şey değildir. Buradan milletvekillerimize Tarım Bakanlığımıza ve hatta Hazine ve Maliye Bakanımıza sesleniyorum, buradaki amaç tasarruf ise üretimden asla tasarruf olmaz, aksine desteklenmeli ve üretimi arttırma politikası izlenmelidir.
Ülkemiz tarımda kendi kendine yetebilecek bir durumdadır, ancak bu böyle iken dışarıdan ithal edilen buğdaylardan vazgeçilmelidir. İthal edilen ürünlerden dolayı ülkedeki buğdaylar ucuza gitmekte ve çiftçimiz bu maliyetler altında ezilmektedir.
Mazotta % 110, gübrede % 76, diğer girdilerde % 75’lere varan artışların olduğu bugün arpa ve buğdayda % 4 ve % 20 artış getirilmesi üreticimizi önümüzdeki dönem için üretimden vazgeçirecektir. Dolayısıyla dışa bağımlılığı arttıracaktır. Bizler üretmek istiyoruz ve ürettiğimiz ürünlerin gerçek karşılığını bekliyoruz.
Tarım Bakanlığı’nın açıklamış oldukları bu fiyatları revize etmelerini arpada en az 9.000 TL artı pirim, buğdayda ise en az 10.000 TL artı pirim olmasını bekliyoruz. Milletvekillerimizin bakanlıklar nezdinde çiftçimizin bir yıllık emeği, alın teri ve geçim kaynağının sömürülmesinin önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.
Haber: Şevket Bozkurt