1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Eski Kahta Kalesi’ne cam teras yapıldı
Eski Kahta Kalesi’ne cam teras yapıldı

Eski Kahta Kalesi’ne cam teras yapıldı

Kahta ilçesine bağlı Kocahisar Köyü’nde bulunan ve ilk yapılışı Hititlere kadar uzanan Eski Kâhta Kalesi’ni ziyaret edecek yerli ve yabancı turistlerin heyecan duygusunu tetiklemek amacıyla cam teras yapıldı. .

A+A-

Restorasyon çalışmaları tamamlanarak bu ayın sonunda hizmete sunulacak olan ve gelen turistleri tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkaracak olan Eski Kâhta Kalesi’nde Adıyaman’da turizmi geliştirme projesi kapsamında cam teras yapıldı. Yapılan cam teras sayesinde Kahta Çayı ve Arsemia ziyaretçiler için bir baki noktası oldu. Kalenin içerisinde yapılan cam teras Kâhta Çayı’nın derin kanyonunun muhteşem manzarasını kuş bakışı izlemek isteyen ziyaretçilerine adrenalin tutkusu yaşatacak.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan ve adrenalin tutkunları için cam terası yapılan Eski Kâhta Kalesi’ni eşi Serinay Çuhadar ve Kâhta Kaymakamı Selami Korkutata ile birlikte gezen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, yapılan cam teras ve restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
Tarihi kalede su yolları, sarnıç, zindan, dükkânlar, ibadet mekanları ve diğer alanları gezerek tamamlanan restorasyon çalışmaları ve yapılan cam teras hakkında bilgi veren Vali Mahmut Çuhadar, “Kültürel, tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen ve sahip olduğu tarihi ören yerleri ile adeta bir açık hava müzesi konumdan olan Adıyaman ve ilçelerindeki tarihi ören yerlerini turizme kazandırmak amacıyla çok yönlü projeler uyguluyoruz. Dünyada örnekleri ve benzerleri olan ve yıllar önce Amerika ziyaretimizde Grand Canyon’da gördüğümüz cam terası Adıyaman’ımıza da getirdik. Adıyaman'da turizm sektörünün canlandırılması projesi olan IPA kapsamında turizm alanında yaptığımız yatırımların bir yenisi Eski Kâhta Kalesi’nde cam teras olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Bu önemli yatırımın ülkemiz ve ilimiz turizmine katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi. 
Restorasyon çalışmaları tamamlanan Eski Kahta Kalesi’nin bu ay tesliminin yapılarak ay sonunda hizmete sunulacağını da kaydeden Vali Mahmut Çuhadar, “Kâhta ilçemize bağlı Kocahisar Köyü’nde bulunan ve ilk yapılışı Hititlere kadar uzanan Eski Kahta Kalesi, büyüleyici atmosferiyle tüm ziyaretçilerini tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıkaracak. Kale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. İslam öncesinden başlayan kale, Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar devam ediyor. Kalede su yolları, sarnıç, zindan, dükkânlar, ibadet mekânları ve geniş odalar bulunmaktadır. Hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde kaleyi restore ederek turizmin hizmetine sunuyoruz. Tarihin derinliklerine ışık tutan bu eşsiz yapıyı ve daha nicelerini görmek için herkesi şehrimize davet ediyoruz” dedi. 
Vali Mahmut Çuhadar, Eski Kahta Kalesi’ndeki incelemelerinin ardından Kahta Çayı üzerindeki köprü ile kommagene medeniyetinin yazlık başkenti olarak kullandığı Arsemia Ören Yeri’ni gezerek incelemelerde bulundu.
Haber: Şevket Bozkurt