1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Karakuş Tümülüsü’nde kraliçeler mezarlığına yoğun ilgi
Karakuş Tümülüsü’nde kraliçeler mezarlığına yoğun ilgi

Karakuş Tümülüsü’nde kraliçeler mezarlığına yoğun ilgi

Adıyaman’da, Kommagene Krallığı’nın Krallık Ailesi'nin kadınlarına ait bir anıt mezarlığı olarak bilinen Karakuş Tümülüsü ziyaretçi akınına uğradı..

A+A-

 

Kahta ilçesi sınırları içinde yer alan Karakuş Tümülüsü olarak bilinen ve Kommagene Krallık Ailesi'nin kadınlarına ait olan anıt mezarlarının yer aldığı M.Ö. 36-21 tarihinde II. Mithridates tarafından kız kardeşi Laodike anısına yaptırılan anıt mezarda I. Antiochos'un eşi Isias Philitogoros'un da gömülü olduğu alan yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.
Hafta sonunu ve tatili fırsat bilen yerli ve yabancı turistler ile tur güzergâhında yer alan Karakuş Tümülüsü, Şeytan Köprüsü, Cendere Köprüsü ve Nemrut Dağı’na tırmanan turistler anı ölümsüzleştirerek, tarihi alanlarla ilgili rehberlerden bilgi aldı.
Kahta’daki tarihi yerlere yapılan ziyaretleri değerlendiren Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “1 Mayıs 2024 tarihinde kraliçeler mezarlığı olarak da bilinen Karakuş Tümülüsü’nde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. M.Ö. 36-21 tarihinde II. Mithridates tarafından kız kardeşi Laodike anısına yaptırılan anıt mezarda I. Antiochos'un eşi Isias Philitogoros'unda gömülü olduğu Tümülüs, Nemrut Dağı zirvesinden kendi mezarı olan I. Antiochos ile bakışmaktadır” dedi.
Haber: Şevket Bozkurt